Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Svätojurská púť

PRAMEŇ NAŠEJ MINULOSTI

 

     Hádam niet dospelého Blatničana, ktorý by nebol v lokalite Jurko pod Marhátom. Už ako dieťa som sa tešil na aprílovú nedeľu, keď sa po sviatku sv. Juraja putovalo na miesto, kde bola kedysi osada. Zostal po nej iba kostolík, ale v ľuďoch zotrvala veľká tradícia stretávania sa na lúke Púšť pod kvitnúcimi jabloňami a pri malebnej rotunde. Zásluhou archeológov a historikov sa dozvedáme stále viac o živote našich predkov na týchto miestach. Je doložené faktami, že tu spracovávali železnú rudu a pri tamojšom potôčiku boli odkryté pozostatky dávnovekého osídlenia. Nik sa už nedozvie, prečo osada zanikla a jej obyvatelia sa presťahovali južnejšie, kde je dnes Nitrianska Blatnica.
     Človek sa musí hlboko zamyslieť, čím toto miesto priťahuje každý rok tisíce ľudí z oboch strán Považského Inovca?! Čím vlastne nadchýňa každého, kto sem prvý raz prišiel, aby sa sem opäť vracal. Učene sa tomu hovorí genius loci. Ale hádam stačí, keď povieme, že toto miesto milujeme, lebo nám pripomína minulosť našich predkov, ktorí tu žili, pracovali, rodili sa a zomierali. Ich gény sú aj v nás – blatnických rodákoch. Možno, že práve to je tá väzba na tieto doslova posvätné miesta našej minulosti.
    Vlani na jeseň ma jeden z priateľov zaviezol ku kostolíku. Vedel som, že tam pracujú reštaurátori a odkrývajú minulosť kostolíka. Akademický maliar Jozef Dorica so svojím kolektívom odkrýval v kostolíku to, čo malo prehovoriť o jeho histórii. A viete, čo ma na stretnutí s týmto nadšencom najviac zaujalo? Že človek, ktorý nemá takú väzbu na tieto miesta ako ja, rodený Blatničan, s nevšednou láskou a zaujatím rozprával o svojom vzťahu ku kostolíku. O tom, ako sa mu podarilo objaviť dávno zamurované okno. Áno, celkom obyčajné okno! Jeho štýl a stavebná forma však posunuli vek kostolíka veľký kus dozadu. Z jeho slov som cítil, že miluje svoju prácu a slová o obyčajnom zamurovanom okne, či odkrytých freskách svetcov boli plné entuziazmu.
     Záslužnú prácu na úseku starostlivosti o rotundu Jurko robí občianske združenie, ktoré nesie vo svojom názve  jeho meno. Starajú sa o túto našu veľkú pamiatku, spojenú s minulosťou obce. Veľa pre poznanie našej lokálnej histórie urobila nedávno vydaná monografia „Nitrianska Blatnica 1185 – 2010“. Rád v nej listujem, vždy objavím čosi nové, čo som o našej obci alebo rotunde Jurko nevedel.
Veľkú senzáciu na Slovensku vyvolali archeologické nálezy na hradisku v neďalekej Bojnej. Potvrdili, že kresťanstvo siaha na týchto miestach do čias  pred príchodom Cyrila a Metoda. Hradisko je doslova kúsok od našej rotundy tak, ako staroslovanský kostolec v Ducovom. Dá sa povedať, že na týchto miestach kráčala naša staroslovenská história.
    V nedeľu sa opäť stretneme pri Jurkovi, ako tomuto miestu dôverne hovoríme. Zamyslime sa s úctou nad tými, ktorí tu písali naše dejiny. Písali ich prácou, lebo slovenské dejiny sú dejinami práce, ako povedal spisovateľ Vladimír Mináč. Aj kostolík pod Marhátom a všetko, čo s ním súvisí, sú toho svedectvom.

ANTON KRUMPÁR


 

dnes je: 19.6.2019

meniny má: Alfréd

webygroup
ÚvodÚvodná stránka