Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Slovenský zväz záhradkárov

 

Niet hádam v našej obci jediného rodinného domu, pri ktorom by nebola záhradka. Zväčša slúži ako zásobáreň kvalitnej zeleniny a ovocia pre príslušnú rodinu. Záhradka, ak sa o ňu dobre staráme, je teda miestom aktívneho oddychu a zároveň prináša úžitok. Podľa počtu udržiavaných záhrad by mohla mať naša Základná organizácia Slovenského zväzu záhradkárov v Nitrianskej Blatnici najmenej dve stovky členov. V skutočnosti je ich iba 41. Aj napriek tomuto počtu patríme medzi aktívne a užitočné organizácie a slúžime svojou činnosťou nielen svojim členom, ale aj ostatným občanom. Mnohé organizácie SZZ sa rozpadli, my sme však napriek problémom odolali negatívnym tendenciám a sme činní aj teraz, keď sa píše rok 2008. Podstata našej činnosti je pomoc občanom orbou, rozpracovávaním pôdy a sejbou, ale aj rôznymi inými prácami a službami. Všetko zabezpečujeme mechanizáciou, ktorú poznačil „zub času“ a náš traktorík by bol mal ísť dávno do dôchodku. Vďaka starostlivosti a obetavosti niektorých členov – odborníkov ho udržujeme pri životaschopnosti. Treba poznamenať, že neraz občania, ktorí si objednali naše služby, nechcú pochopiť, že musíme prihliadať na poveternostné a pôdne podmienky. Pritom sú podmienky pre našu činnosť z roka na rok ťažšie (rastú ceny pohonných hmôt i súčiastok a prác za opravy) a tak sa musí všetko premietnuť i do cien za prácu traktora. Už sme vo výbore uvažovali aj o ukončení činnosti, ale prevládol názor pomáhať občanom aj naďalej, lebo v mnohých malých záhradách medzi stromami sa uplatní iba náš malý traktor. Nemôžem nespomenúť pomoc obecného úradu i poľnohospodárskeho družstva i niektorých ďalších, ktorí nám pomáhajú. Veď i my sa snažíme pomáhať, ako tomu je pri terénnych úpravách parku, kde náš traktor dokáže urobiť tiež kus užitočnej práce. Radi by sme v tomto roku v spolupráci s Obecným úradom vyhlásili súťaž o najlepšie realizovanú predzáhradku v obci. Cieľom súťaže je spropagovať najkrajšie zrealizované diela záhradnej architektúry v oblasti súkromných záhrad.
Taktiež chceme nadviazať na dobrú spoluprácu s Miestnym spolkom Slovenského Červeného kríža v Nitrianskej Blatnici pri organizovaní výstavy Plody našich záhrad, rozšíriť rady našich členov o mladých záhradkárov a pomáhať aj naďalej všetkým občanom. Na zimné obdobie pripravujeme prednášky o ochrane a reze ovocných stromov a viniča, aby sme aj takto prispeli ku kráse našich záhrad. Želám všetkým našim občanom, aby sa aj naďalej mohli tešiť z plodov svojich záhrad, k čomu prispeje i naša organizácia svojim skromným dielom.


Michal Socha predseda ZO SZZ


 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka