Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Rozhľadňa na Marháte

Turistická rozhľadňa na 758 m n.m. vysokom vrchu Marhát v pohorí Považský Inovec bola vybudovaná v roku 2008, obcami združenými v Mikroregióne pod Marhátom, predovšetkým starostami obcí a občanmi.

Rozhľadňa je vysoká 17 m a ponúka ďaleký rozhľad zasahujúci tri samosprávne kraje - Nitriansky, Trnavský a Bratislavský. Scenéria pohľadu je na Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty, od Galanty cez Nitru, Topoľčany, Partizánske, Bánovce n/Bebravou, Nováky a od Tematína po Devín.

Je prístupná z viacerých strán, od obce Hubina (Piešťany, Moravany), Bojná, Vozokany, Lipovník, Nitrianska Blatnica, čo tvorí náučný chodník, riadne značený.

Rozhľadňu sa podarilo zrealizovať hlavne vďaka prednostovi Obvodného úradu v Topoľčanoch - Ing. Jozefovi Vančovi, Mikroregiónu pod Marhátom, ale hlavne starostom obcí Vozokany - Jozefovi Kucharovičovi, Radošina - Ing. Františkovi Šugrovi, Nitrianska Blatnica - Mgr. Michalovi Tomanovi, Lipovník - Dušanovi Turčanovi, Šalgovce - Tiborovi Púčekovi.

Projekt rozhľadne vyhotovil Ľubomír Bečka. Realizáciu stavby vykonali Pavol a Miloš Vančoví za pomoci Júliusa Fulku a Vladimíra Fulku. Základy stavby zhotovila firma Hula.

Poďakovanie patrí Lesom SR a generálnemu riaditeľovi Ing. Jozefovi Minďášovi, riaditeľovi odštepného závodu Prievidza Ing. Jozefovi Spevárovi, riaditeľovi odštepného závodu Smolenice Ing. Miroslavovi Vrábelovi a Ing. Jaroslavovi Masarykovi.

Stavbu podporili OZ Marhát, Turisti z Piešťan a z Topoľčian a veľký podiel na náučnom chodníku mala RRA Topoľčiansko. Prístrešky pre turistov vyhotovil Vlastimil Šiška.

Všetkým treba poďakovať.

 

Rozhľadňa na Marháte

Rozhľadňa na Marháte


 

dnes je: 26.8.2019

meniny má: Samuel

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka