Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Rok 2014


 

O Rotunde sv. Juraja trochu inak

Už šiesty rok sa obyvatelia Nitrianskej Blatnice, školská mládež a turisti prichádzajú pozrieť priamo na Rotundu sv. Juraja ako pokračujú zmeny na „Jurkovi“ a čo nové zas reštaurátori na tejto pamiatke zistili. O objavoch, nových zisteniach podávajú reštaurátori informácie aj laickej a odbornej verejnosti na Slovensku prostredníctvom médií – rozhlasu, televízie, tlače a prednášok na odborných kolokviách. Zistenia, ktoré prinieslo reštaurovanie, že múry rotundy sú pôvodné a zachovali sa v pomerne veľkom rozsahu, miestami siahajú až do výšky viac ako 6 m; objav predrománskeho okna, nález celého zachovaného maľovaného konsekračného kríža a ďalšie významné objavy zaradili Rotundu sv. Juraja medzi najstaršie stojace pôvodné sakrálne objekty na Slovensku. V kontexte typologicky zachovaných totožných sakrálnych objektov – rotúnd, môžeme s istotou zaradiť objekt kostola ako najstaršiu stojacu rotundu nielen na Slovensku ale aj v širšom stredoeurópskom – podunajskom priestore. Na základe týchto nálezov, ktoré významne doplnili a pozmenili výsledky  pamiatkového a archeologického výskumu rotundy a jej okolia v rokoch 1973 – 1980 radíme dnes vznik rotundy do 2. polovice 9. storočia, teda niekedy po roku 850.

Návštevníci Jurka a jeho okolia už aj v minulom ale hlavne v tomto roku v priebehu leta a jesene zaznamenali výraznú zmenu vo vzhľade exteriéru v baroku (1777) pristavenej veže. Reštaurátori prinavrátili fasáde jej pôvodný výraz s množstvom dekoratívnych štukových detailov výzdoby architektúry a pôvodnej sivo-bielej farebnosti. Tieto architektonické časti v priebehu času, z dôvodu poškodení a zjednodušených opráv, postupne zanikli. Našťastie, pri oprave fasády v druhej polovici 20. storočia  murári neboli úplne dôkladní pri otĺkaní pôvodných, zrejme už veľmi poškodených omietok a niektoré jej časti neodstránili. Tak sa dalo, na základe objavených poškodených fragmentov originálov na južnej stene veže, poskladať pôvodné tvaroslovie a farebnosť výzdoby, ktoré výrazným spôsobom podtrhli architektonické kvality barokovej prístavby veže.

Jedna zo súčastí objektu rotundy však stále ostáva bokom bez zvýšenej pozornosti, dokonca aj medzi odbornou verejnosťou. Ide o prístavbu „Pustovne“.

Tento nenápadný, architektúrou nezaujímavý objekt má však svoje významné miesto a poslanie v existencii rotundy. Už z jeho názvu je jasné, čomu slúžil. Žili v ňom pustovníci, ktorí sa rozhodli pre život v askéze vo zvýraznenej blízkosti k Bohu, bez rušivých vplyvov každodennej existencie v spoločenstve ľudí. Zároveň dozerali na v horách vzdialený osamotený objekt rotundy. Ako vieme z písomných záznamov niektorí sa starali aj o jeho údržbu a prispievali k jeho zveľaďovaniu. Existencia prítomnosti pustovníkov pri rotunde zrejme ale nebola nepretržitá. Určite boli aj dlhšie obdobia, keď pustovňa bola prázdna - bez pustovníka a vplyv zubu času sa prejavoval na fyzickom stave rotundy.    Z kanonickej vizitácie z roku 1780 poznáme meno predposledného pustovníka Jána Viktorína Zimányho. Meno posledného nepoznáme. V roku 1814 bol vtedajším panstvom z pustovne vyhnaný.

Vznik pustovne predpokladáme po oprave rotundy v rokoch 1530 -1540 asi koncom 16., prípadne začiatkom 17. storočia. Podľa písomných dokladov vieme, že pri farnosti v Nitrianskej Blatnici existovalo terciárske Bratstvo sv. Františka, po slovensky nazývané ako Braterstvo  (Svätého) Otcze Franciska napojené na františkánsky konvent v Hlohovci. Povolil ho pápež Sixtus V. bulou vydanou v Ríme 7.5.1586. Vieme, že spoločenstvo putovalo k rotunde. Tu zrejme vznikol základ potreby prítomnosti pustovníka pri rotunde.

Už cez vyššie spomenuté je zbytočné zdôrazňovať historický význam pustovne. Súčasná prístavba vznikla v roku 1777. Staršia pustovňa, ktorá bola pôvodne dvojpriestorová, bola zrejme už veľmi poškodená, čo si vyžiadalo jej celkovú prestavbu. V historickom kontexte treba zdôrazniť, že tento druh pustovne je asi jediný, ktorý sa nám na Slovensku v tejto forme zachoval.

Komplexné reštaurovanie rotundy sa týka teda aj pustovne. V procese reštaurovania jej interiéru boli objavené zamurované okenné otvory, ďalšie detaily a postupne sa odkrýva vzhľad, ako to v nej, v časoch jej užívania pustovníkmi, vyzeralo. Cieľom reštaurovania je, prinavrátiť interiér čo najbližšie k jeho pôvodnej podobe. Priblížiť tak súčasníkom dnes už vzdialenú predstavu života pustovníka. V tomto roku bola na pustovni kompletne vymenená poškodená strešná konštrukcia za novú.

Na záver: okrem tohoročného nepriaznivého počasia sme zaznamenali už niekoľkotýždňovú, až dodnes pretrvávajúcu inváziu lienok. Desaťtisíce lienok sadajú na rotundu a svojimi zostatkami nám výrazne znehodnocujú už vykonanú prácu. Je to vážny problém, ktorý sa doteraz v takejto miere nevyskytoval a ktorý bude potrebné riešiť.

                                                                                                      Ak. maliar Jozef  Dorica

 

 


 

Reštaurovanie Rotundy sv. Juraja 2014

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka