Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Pani Zlata Solivajsová

Zlata Solivajsová

 

V Banskej Bystrici zomrela v posledný deň roku 2010 čestná občianka obce Nitrianska Blatnica, popredná poetka, autorka diel pre deti a mládež, publicistka, členka Spolku slovenských spisovateľov Zlata Solivajsová (6. 5. 1922 Nitrianska Blatnica - 31. 12. 2010 Banská Bystrica).


Zlata Solivajsová bola pre svoje postoje v r. 1968 diskriminovaná. Jej súbor rozprávok Kľúč od každých dverí (1971) zošrotovali pod zámienkou, že ide o metaforické narážky na normalizačný režim. Od roku 1960 bola redaktorkou Stredoslovenského vydavateľstva v Banskej Bystrici. Redaktorské miesto musela v rámci normalizácie opustiť a až do odchodu na dôchodok v roku 1981 pracovala ako korektorka v banskobystrickej tlačiarni. Knižne sa prvý raz prezentovala súborom básní Jablká plné hviezd (1962), v ktorom preukázala zrelý autorský a osobnostný pohľad na dianie v závere uplynulého decénia. V knižnej kolekcii veršov Vyhnanie z raja (1967) sugestívne rezonujú motívy lásky, prírody a detstva. Nasledovali knižky pre najmenších čitateľov Svietnik s holubičkou a už spomínaný titul Kľúč od každých dverí (1971), ktorý s odstupom času po druhý raz vyšiel v zredukovanej podobe (1990). Po znemožnení publikovať svoje verše sa opäť vrátila ako poetka do literárneho života v r. 1992 básnickou zbierkou Pierko po pierku, v ktorej reflektuje prvky zložitej životnej empírie. Na prerušené lyrické úsilia organicky nadväzuje aj knihou básní Ucho uhly (2002). Je autorkou súborov veršov Naše zelené dažde a Listy do mŕtvej schránky. V jej literárnej i publicistickej tvorbe je zreteľné vlastenecké stanovisko ku kľúčovým spoločenských udalostiam. Čestné občianstvo obce Nitrianska Blatnica jej bolo udelené pri príležitosti 825. výročia prvej písomnej zmienky o obci v júli 2010.
 

„Česť jej pamiatke!"
 


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka