Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Na Marhát

Základné informácie

Oblasť /mapka/: Považský Inovec

 

Oblasť /mapka/: Považský Inovec


Počiatočný bod: Nitrianska Blatnica
Konečný bod: Nitrianska Blatnica
Náročnosť: stredne náročná
Prevýšenie: 508 m
Približný čas: 04:00
Približná dĺžka: 15 km

Rozpis trasy 

 


Výstup na Marhát je dobré začať v obci Nitrianska Blatnica. Jeho vrchol je od dediny vzdialený približne 5 km. Už na námestí začína zelená značka, ktorá vedie na severozápad, v ústrety vrchom zaliatych v slnečných lúčoch. Na dvoch informačných paneloch náučného chodníka Považský Inovec(I. panel - centrum obce pred KD, II. panel - južný okraj parku) a paneli Stojslavovho náučného chodníka sa môžete bližšie zoznámiť s históriou i súčasnosťou obce Nitrianska Blatnica a predovšetkým s jej významnými kultúrnymi pamiatkami - Rotundou sv. Juraja, renesančným kaštieľom, stredovekou baštou a prírodne-krajinárskym parkom. Zhruba po dvoch kilometroch sa asfaltka mení na štrkovú cestu a ponára sa do lesa.
Obyvatelia spod Marháta boli vášniví poľovníci. A nie je tomu inak, ani v súčasnosti. Presvedčí Vás o tom informačný panel s údajmi o živote sv. Huberta, patróna poľovníkov, umiestnený pri poľovníckej chatke. Pri najbližšom turistickom rázcestníku, opúšťame zelenú značku a pokračujeme po žltej ku Rotunde sv. Juraja. Cez bránu sa dostaneme do malého útulného kostolíka s vežou a pustovňou. Táto národná kultúrna pamiatka sa nachádza na malom skalnom ostrohu severne od obce nad lesíkom zvaným Háje a pod úbočím Kozieho chrbta. Aj tu je pre nás pripravený ďalší informačný panel. Prezrádza, že kostolík pochádza z prvej polovice 9.storočia, a dnešnú podobu získal po obnove v 16. storočí a prestavbe v 17. storočí.
Ak ste podcenili svoje zásoby pitnej vody, asi dvesto metrov od rotundy je možné ich doplniť z prameňa zachyteného v betónovej šachte. Žltá značka bude naším sprievodcom počas strmého stúpania dubovo-hrabovým lesom, až kým sa nedostaneme do sedla Marhát, kde nás privíta posledný informačný panel náučného chodníka Považský Inovec, ktorý nás zoznámi s osídlením tohto historického hradiska. Po červenej je to na samotný vrchol už iba na skok.
Železný kríž a nová rozhľadňa hlásia, že vyššie to už nepôjde. Odpočívadlá ponúkajú miesto na oddych a prestávku na jedlo. Nová 17 m vysoká rozhľadňa poskytne výhľad na pohorie Tribeč, Považský Inovec, Vtáčnik a Biele Karpaty od Beckova až po Devín a na druhej strane od Galanty po Nováky. Ako dlho pobudnete na vrchole záleží na Vás. Rovnakou cestou sa môžete vrátiť do Nitrianskej Blatnice, alebo cez Krahulčie vrchy, Zlatý vrch, sedlo Havran prejsť až do Piešťan. V tom prípade však máte pred sebou dobrých 20 km a ešte dlhý deň.


 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka