Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Kríž vďaky na Marháte

Každý dospelý i dospievajúci človek z obcí, ktoré sú na južnom úpätí Považského Inovca, pozná aj vrch Marhát (758 m) ako dominantu pásma Krahulčích vrchov. Nie každý však vie, že na tomto vrchu stojí desať metrov vysoký kríž. Postavili ho tam v roku 1947 občania Nitrianskej Blatnice ako symbol vďaky, že obec nepostihli materiálne hrôzy druhej svetovej vojny.
Iniciátorom stavby kríža bol vtedajší blatnický kňaz vdp. Ján Laktiš za účinnej podpory predsedu MNV Jána Krajčíka. Naplnenie tejto myšlienky skutkom bolo skutočne náročné.
Vrch Marhát je od obce vzdialený niekoľko kilometrov (nachádza sa v katastrálnom území obce Hubina) a od rotundy sv. Juraja vedie lesná cesta skutočne strmo hore (poriadny stupák, ako hovoria turisti). Všetky materiály, vrátane kovovej konštrukcie kríža, boli vyvážané na konských povozoch a betonárske práce robené pri osádzaní kríža iba ručne. Neľahké bolo aj vztyčovanie kríža.
Z mnohých občanov, ktorí sa zúčastnili prác na stavbe kríža a jeho umiestnení na vrchu Marhát, treba spomenúť najmä Michala Chromého, Jozefa Kolníka st., Antona Mráza, Karola Oravca a ďalších, ale predovšetkým iniciátorov stavby kríža vdp. Jána Laktiša (inak nadšeného turistu a športovca – majstra Slovenska v cezpoľnom behu) a čelného funkcionára obce Jána Krajčíka.
Kríž bol posvätený 28. októbra 1947 a na jeho úpätí je tabuľka s nápisom „Bože, ochraňuj turistov!“
Nie je žiadna náhoda, že každoročne na sklonku roka prichádzajú na vrchol Marháta a pod krížom sa stretávajú mladí i starší z obcí na oboch stranách Krahulčích vrchov, aby pozdravili odchádzajúci i nastávajúci rok v symbolike kríža vďaky.

 

Kríž na Marháte

Kríž na Marháte

 


 

dnes je: 26.8.2019

meniny má: Samuel

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka