Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ďakovný list pani Hudecovej

Vážený pán starosta!
Vážené obecné zastupiteľstvo!
Vážení občania Nitrianskej Blatnice!


    Priznám sa, že neviem začať svoj ďakovný list Vám všetkým.
    Asi bude najsprávnejšie vrátiť sa do ďalekej minulosti druhého decénia dvadsiateho storočia, kedy devätnásťročný občan Šarfie, Tomáš Chromý s dreveným vojenským kufrom opúšťal svoju rodnú obec, aby tak, ako mnoho ďalších slovenských chlapcov a mužov odišiel prelievať krv za záujmy Rakúsko-Uhorskej monarchie, „za cisára pána a jeho rodinu“. Už o niekoľko mesiacov padol do ruského zajatia, z ktorého sa vrátil do svojej rodnej obce Šarfie o šestnásť rokov aj so svojou rodinou, ktorej ako trojročná som bola jej najmladšou príslušníčkou.
    Myslím, že náhody neexistujú – kdesi vo hviezdach nekonečného univerza bolo dávno predurčené, že do svojej dospelosti budem vyrastať v tejto, pre mňa najkrajšej dediny, ktorá práve pred šesťdesiatimi rokmi bola po Božej spravodlivosti prekrstená na Nitriansku Blatnicu.
    Až po hrob si v pamäti nesieme svoje detstvo. Moje, ako v tom čase detstvo mnohých mojich vrstovníkov nebolo závideniahodné. Z pohľadu súčasnosti bolo však nevinné, čisté a krásne vzájomnou spolupatričnosťou všetkých obyvateľov obce. Radosti jednotlivca, súženie, žiaľ za najbližšími, bieda, nemoci a prírodné pohromy boli vždy vecou všetkých obyvateľov. Každodenný chlieb modlitbou vyprosený a tvrdou prácou dorobený takisto bol alebo nebol istotou všetkých. Až kým som si ako štrnásťročná musela odísť zarábať na vlastné živobytie, „tam plynul detstva môjho raj“. Tam som sa naučila čítať, počítať, písať...
    Práve písanie sa mi stalo predpokladom Vášho uznania a v nedávnych dňoch udelenia mi vzácneho vyznamenania – Čestného občianstva za moju tvorbu, ktorej géniom loci bola práve naša dedina a jej priliehavé okolie. Úžasná presila zážitkov mladosti ma nútila vyslobodzovať zo zabudnutia spôsob života vidieckeho človeka v minulosti, jeho borbu za udržanie sa nad hladinou, jeho tešenie sa zo života, jeho krajové zvyky, piesne, príslovia, dialekt a mentalitu. To všetko som chcela zachovať potomkom, aby toho vedeli čo najviac o svojich koreňoch a zavlažovali ich úctou a vďakou za všetko, čo po nich zdedili a ďalej môžu zveľaďovať na prospech košatého stromu ich rodov. Sama nemám právo hodnotiť, do akej miery sa mi to podarilo. O to je pre mňa vzácnejšie Vaše zhodnotenie mojich literárnych snáh. Aj o to, že sa mi tohto vyznamenania dostalo práve 11. júla, v deň 113. narodenín môjho nebohého otca, ktorý existoval na počiatku tejto, pre mňa významnej udalosti.
    Je mi nesmierne ľúto, že sa situácia vyvinula tak, že som sa osobne nemohla zúčastniť peknej slávnosti šesťdesiateho výročia premenovania našej obce a prevzatia si od Vašich volených zástupcov krásny morálny dar Čestného občianstva.
    Ďakujem, ďakujem! Ďakujem aj za jeho insígnie a oprávnenie ich zverejňovať. Ďakujem aj za všetky prílohy: krásne cédečko, predstavujúce všetky významnejšie ustanovizne a objekty Nitrianskej Blatnice. Za, na vysokej úrovni vydané Blatnické noviny pri tejto príležitosti, aj za obrázok Rotundy sv. Juraja, ktorá v mojej tvorbe je zastúpená viackrát.
    Uisťujem Vás, že Nitrianska Blatnica zostane navždy súčasťou môjho života.
    Želám Vašej práci na zveľaďovaní obce veľa úspechov. Želám Vám všetkým pevné zdravie!
    Vaša čestná občianka

                                                                                Katarína Hudecová
Trenčianske Teplice 21.7.2008


 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka